"kottima" meaning in All languages combined

See kottima on Wiktionary

Verb [Estonian]

IPA: /ˈkotːimɑ/, [ˈkotʲːimɑ]
Rhymes: -otːimɑ Head templates: {{head|et|verbs|da-infinitive|kottida|||cat2=|f1accel-form=da-infinitive|f1request=1|head=}} kottima (da-infinitive kottida), {{et-verb|kottida}} kottima (da-infinitive kottida) Inflection templates: {{et-conj-õppima|ko|tt|t|i}} Forms: kottida [infinitive, infinitive-da], no-table-tags [table-tags], kotin [first-person, indicative, present, singular], ei koti [first-person, indicative, negative, present, singular], olen kottinud [first-person, indicative, perfect, singular], ei ole kottinud [first-person, indicative, negative, perfect, singular], pole kottinud [first-person, indicative, negative, perfect, singular], kotid [indicative, present, second-person, singular], ei koti [indicative, negative, present, second-person, singular], oled kottinud [indicative, perfect, second-person, singular], ei ole kottinud [indicative, negative, perfect, second-person, singular], pole kottinud [indicative, negative, perfect, second-person, singular], kotib [indicative, present, singular, third-person], ei koti [indicative, negative, present, singular, third-person], on kottinud [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole kottinud [indicative, negative, perfect, singular, third-person], pole kottinud [indicative, negative, perfect, singular, third-person], kotime [first-person, indicative, plural, present], ei koti [first-person, indicative, negative, plural, present], oleme kottinud [first-person, indicative, perfect, plural], ei ole kottinud [first-person, indicative, negative, perfect, plural], pole kottinud [first-person, indicative, negative, perfect, plural], kotite [indicative, plural, present, second-person], ei koti [indicative, negative, plural, present, second-person], olete kottinud [indicative, perfect, plural, second-person], ei ole kottinud [indicative, negative, perfect, plural, second-person], pole kottinud [indicative, negative, perfect, plural, second-person], kotivad [indicative, plural, present, third-person], ei koti [indicative, negative, plural, present, third-person], on kottinud [indicative, perfect, plural, third-person], ei ole kottinud [indicative, negative, perfect, plural, third-person], pole kottinud [indicative, negative, perfect, plural, third-person], kotitakse [impersonal, indicative, present], ei kotita [impersonal, indicative, negative, present], on kotitud [impersonal, indicative, perfect], ei ole kotitud [impersonal, indicative, negative, perfect], pole kotitud [impersonal, indicative, negative, perfect], kottisin [first-person, indicative, past, singular], ei kottinud [first-person, indicative, negative, past, singular], olin kottinud [first-person, indicative, pluperfect, singular], ei olnud kottinud [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], polnud kottinud [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], kottisid [indicative, past, second-person, singular], ei kottinud [indicative, negative, past, second-person, singular], olid kottinud [indicative, pluperfect, second-person, singular], ei olnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], polnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], kottis [indicative, past, singular, third-person], ei kottinud [indicative, negative, past, singular, third-person], oli kottinud [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei olnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], polnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], kottisime [first-person, indicative, past, plural], ei kottinud [first-person, indicative, negative, past, plural], olime kottinud [first-person, indicative, pluperfect, plural], ei olnud kottinud [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], polnud kottinud [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], kottisite [indicative, past, plural, second-person], ei kottinud [indicative, negative, past, plural, second-person], olite kottinud [indicative, pluperfect, plural, second-person], ei olnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], polnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], kottisid [indicative, past, plural, third-person], ei kottinud [indicative, negative, past, plural, third-person], oli kottinud [indicative, pluperfect, plural, third-person], ei olnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], polnud kottinud [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], kotiti [impersonal, indicative, past], ei kotitud [impersonal, indicative, negative, past], oli kotitud [impersonal, indicative, pluperfect], ei olnud kotitud [impersonal, indicative, negative, pluperfect], polnud kotitud [impersonal, indicative, negative, pluperfect], kotiksin [conditional, first-person, present, singular], ei kotiks [conditional, first-person, negative, present, singular], kottinuksin [conditional, first-person, perfect, singular], oleksin kottinud [conditional, first-person, perfect, singular], ei kottinuks [conditional, first-person, negative, perfect, singular], ei oleks kottinud [conditional, first-person, negative, perfect, singular], poleks kottinud [conditional, first-person, negative, perfect, singular], kotiksid [conditional, present, second-person, singular], ei kotiks [conditional, negative, present, second-person, singular], kottinuksid [conditional, perfect, second-person, singular], oleksid kottinud [conditional, perfect, second-person, singular], ei kottinuks [conditional, negative, perfect, second-person, singular], ei oleks kottinud [conditional, negative, perfect, second-person, singular], poleks kottinud [conditional, negative, perfect, second-person, singular], kotiks [conditional, present, singular, third-person], ei kotiks [conditional, negative, present, singular, third-person], kottinuks [conditional, perfect, singular, third-person], oleks kottinud [conditional, perfect, singular, third-person], ei kottinuks [conditional, negative, perfect, singular, third-person], ei oleks kottinud [conditional, negative, perfect, singular, third-person], poleks kottinud [conditional, negative, perfect, singular, third-person], kotiksime [conditional, first-person, plural, present], ei kotiks [conditional, first-person, negative, plural, present], kottinuksime [conditional, first-person, perfect, plural], oleksime kottinud [conditional, first-person, perfect, plural], ei kottinuks [conditional, first-person, negative, perfect, plural], ei oleks kottinud [conditional, first-person, negative, perfect, plural], poleks kottinud [conditional, first-person, negative, perfect, plural], kotiksite [conditional, plural, present, second-person], ei kotiks [conditional, negative, plural, present, second-person], kottinuksite [conditional, perfect, plural, second-person], oleksite kottinud [conditional, perfect, plural, second-person], ei kottinuks [conditional, negative, perfect, plural, second-person], ei oleks kottinud [conditional, negative, perfect, plural, second-person], poleks kottinud [conditional, negative, perfect, plural, second-person], kotiksid [conditional, plural, present, third-person], ei kotiks [conditional, negative, plural, present, third-person], kottinuksid [conditional, perfect, plural, third-person], oleksid kottinud [conditional, perfect, plural, third-person], ei kottinuks [conditional, negative, perfect, plural, third-person], ei oleks kottinud [conditional, negative, perfect, plural, third-person], poleks kottinud [conditional, negative, perfect, plural, third-person], kotitaks [conditional, impersonal, present], ei kotitaks [conditional, impersonal, negative, present], oleks kotitud [conditional, impersonal, perfect], ei oleks kotitud [conditional, impersonal, negative, perfect], poleks kotitud [conditional, impersonal, negative, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], koti [imperative, present, second-person, singular], ära koti [imperative, negative, present, second-person, singular], ole kottinud [imperative, perfect, second-person, singular], ära ole kottinud [imperative, negative, perfect, second-person, singular], kottigu [imperative, present, singular, third-person], ärgu kottigu [imperative, negative, present, singular, third-person], olgu kottinud [imperative, perfect, singular, third-person], ärgu olgu kottinud [imperative, negative, perfect, singular, third-person], kottigem [first-person, imperative, plural, present], ärme kotime [first-person, imperative, negative, plural, present], ärme koti [first-person, imperative, negative, plural, present], ärgem kottigem [first-person, imperative, negative, plural, present], olgem kottinud [first-person, imperative, perfect, plural], ärme oleme kottinud [first-person, imperative, negative, perfect, plural], ärme ole kottinud [first-person, imperative, negative, perfect, plural], ärgem olgem kottinud [first-person, imperative, negative, perfect, plural], kottige [imperative, plural, present, second-person], ärge kottige [imperative, negative, plural, present, second-person], olge kottinud [imperative, perfect, plural, second-person], ärge olge kottinud [imperative, negative, perfect, plural, second-person], kottigu [imperative, plural, present, third-person], ärgu kottigu [imperative, negative, plural, present, third-person], olgu kottinud [imperative, perfect, plural, third-person], ärgu olgu kottinud [imperative, negative, perfect, plural, third-person], kotitagu [imperative, impersonal, present], ärgu kotitagu [imperative, impersonal, negative, present], olgu kotitud [imperative, impersonal, perfect], ärgu olgu kotitud [imperative, impersonal, negative, perfect], kottivat [active, present, quotative], ei kottivat [active, negative, present, quotative], olevat kottinud [active, perfect, quotative], ei olevat kottinud [active, negative, perfect, quotative], polevat kottinud [active, negative, perfect, quotative], kotitavat [passive, present, quotative], ei kotitavat [negative, passive, present, quotative], olevat kotitud [passive, perfect, quotative], ei olevat kotitud [negative, passive, perfect, quotative], polevat kotitud [negative, passive, perfect, quotative], kottima [active, infinitive, infinitive-ma, nominative], kotitama [infinitive, infinitive-ma, nominative, passive], kottida [nominative, present], olla kottinud [nominative, past], kottima [active, illative, infinitive, infinitive-ma], - [illative, infinitive, infinitive-ma, passive], kottides [inessive, present], olles kottinud [inessive, past], kottimas [active, inessive, infinitive, infinitive-ma], - [inessive, infinitive, infinitive-ma, passive], kottimast [active, elative, infinitive, infinitive-ma], - [elative, infinitive, infinitive-ma, passive], kottiv [active, participle, present], kotitav [participle, passive, present], kottimaks [active, infinitive, infinitive-ma, translative], - [infinitive, infinitive-ma, passive, translative], kottinud [active, participle, past], kotitud [participle, passive, past], kottimata [abessive, active, infinitive, infinitive-ma], - [abessive, infinitive, infinitive-ma, passive], kottimatu [active, negative, participle], - [negative, participle, passive]
  1. (informal) to be of interest [with partitive ‘to whom’] Tags: informal
    Sense id: en-kottima-et-verb-JWyqyObQ Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries
{
  "forms": [
    {
      "form": "kottida",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-da"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-conj-õppima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "28/õppima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kotin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oled kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotib",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oleme kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kotite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olete kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotivad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitakse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olid kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olime kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olite kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksin kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksid kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksime kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksite kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksid kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitaks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotitaks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oleks kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ära koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ära ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottigem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme kotime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgem kottigem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olgem kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme oleme kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgem olgem kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kottige",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärge kottige",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olge kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärge olge kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitagu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu kotitagu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olgu kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu olgu kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kottivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "olevat kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olevat kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "polevat kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotitavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "olevat kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olevat kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "polevat kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "kottima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "nominative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "nominative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olla kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "nominative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kottima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olles kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimast",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottiv",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitav",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimaks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimatu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "passive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "verbs",
        "3": "da-infinitive",
        "4": "kottida",
        "5": "",
        "6": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "da-infinitive",
        "f1request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kottida"
      },
      "expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
      "name": "et-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "kot",
        "ti",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ko",
        "2": "tt",
        "3": "t",
        "4": "i"
      },
      "name": "et-conj-õppima"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_literal_offsets": [
            [
              37,
              55
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              2,
              12
            ]
          ],
          "english": "I don't care whether you get ready in time or not.",
          "literal_meaning": "Whether you get ready in time or not is not of interest to me.",
          "text": "Mind ei koti, kas te saate õigeks ajaks valmis või ei.",
          "translation": "I don't care whether you get ready in time or not.",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_literal_offsets": [
            [
              5,
              7
            ],
            [
              10,
              12
            ],
            [
              13,
              24
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              9,
              14
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              4,
              9
            ]
          ],
          "english": "Who cares about this?",
          "literal_meaning": "Whom is this of interest to?",
          "text": "Keda see kotib?",
          "translation": "Who cares about this?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be of interest"
      ],
      "id": "en-kottima-et-verb-JWyqyObQ",
      "info_templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "par<to whom>"
          },
          "expansion": "[with partitive ‘to whom’]",
          "extra_data": {
            "words": [
              "partitive",
              "‘to",
              "whom’"
            ]
          },
          "name": "+obj"
        }
      ],
      "links": [
        [
          "of interest",
          "of interest"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) to be of interest [with partitive ‘to whom’]"
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkotːimɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkotʲːimɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-otːimɑ"
    }
  ],
  "word": "kottima"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "kottida",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-da"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-conj-õppima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "28/õppima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kotin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oled kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotib",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oleme kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kotite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olete kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotivad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitakse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "pole kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olid kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olime kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olite kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottisid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olnud kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "polnud kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksin kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksid kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksime kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksite kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotiksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotiks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinuksid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oleksid kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottinuks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitaks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotitaks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oleks kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oleks kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "poleks kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ära koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ära ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottigem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme kotime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme koti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgem kottigem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olgem kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme oleme kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ärme ole kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgem olgem kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kottige",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärge kottige",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olge kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärge olge kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu kottigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu olgu kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitagu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu kotitagu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olgu kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ärgu olgu kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kottivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kottivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "olevat kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olevat kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "polevat kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kotitavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "present",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "olevat kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olevat kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "polevat kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "kottima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "nominative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "nominative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olla kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "nominative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kottima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olles kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimast",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottiv",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitav",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimaks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kottinud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kotitud",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ma"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ma",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "kottimatu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "passive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "verbs",
        "3": "da-infinitive",
        "4": "kottida",
        "5": "",
        "6": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "da-infinitive",
        "f1request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kottida"
      },
      "expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
      "name": "et-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "kot",
        "ti",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ko",
        "2": "tt",
        "3": "t",
        "4": "i"
      },
      "name": "et-conj-õppima"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian informal terms",
        "Estonian lemmas",
        "Estonian terms with IPA pronunciation",
        "Estonian terms with usage examples",
        "Estonian verbs",
        "Estonian õppima-type verbs",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Estonian/otːimɑ"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_literal_offsets": [
            [
              37,
              55
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              2,
              12
            ]
          ],
          "english": "I don't care whether you get ready in time or not.",
          "literal_meaning": "Whether you get ready in time or not is not of interest to me.",
          "text": "Mind ei koti, kas te saate õigeks ajaks valmis või ei.",
          "translation": "I don't care whether you get ready in time or not.",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_literal_offsets": [
            [
              5,
              7
            ],
            [
              10,
              12
            ],
            [
              13,
              24
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              9,
              14
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              4,
              9
            ]
          ],
          "english": "Who cares about this?",
          "literal_meaning": "Whom is this of interest to?",
          "text": "Keda see kotib?",
          "translation": "Who cares about this?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be of interest"
      ],
      "info_templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "par<to whom>"
          },
          "expansion": "[with partitive ‘to whom’]",
          "extra_data": {
            "words": [
              "partitive",
              "‘to",
              "whom’"
            ]
          },
          "name": "+obj"
        }
      ],
      "links": [
        [
          "of interest",
          "of interest"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) to be of interest [with partitive ‘to whom’]"
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkotːimɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkotʲːimɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-otːimɑ"
    }
  ],
  "word": "kottima"
}

Download raw JSONL data for kottima meaning in All languages combined (22.9kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.