See kottima on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "kottida",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "28/õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kotin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kotid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kotib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kotite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kotivad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotitakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei kotita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "kottisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kottisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kottis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottisime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kottisite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kottisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotiti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "kotiksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "kottinuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kotiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kottinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotiksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "kottinuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kotiksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "kottinuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kotiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei kotitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme kotime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem kottigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kottige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge kottige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu kotitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "kottivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei kottivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "kotitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei kotitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "kottima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "kotitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "kottida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "kottima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "kottimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottimast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottiv",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "kotitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "kottimaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "kottimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottimatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "kottida",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "kottida"
},
"expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"kot",
"ti",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ko",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "i"
},
"name": "et-conj-õppima"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_literal_offsets": [
[
37,
55
]
],
"bold_text_offsets": [
[
5,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
12
]
],
"english": "I don't care whether you get ready in time or not.",
"literal_meaning": "Whether you get ready in time or not is not of interest to me.",
"text": "Mind ei koti, kas te saate õigeks ajaks valmis või ei.",
"translation": "I don't care whether you get ready in time or not.",
"type": "example"
},
{
"bold_literal_offsets": [
[
5,
7
],
[
10,
12
],
[
13,
24
]
],
"bold_text_offsets": [
[
9,
14
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
9
]
],
"english": "Who cares about this?",
"literal_meaning": "Whom is this of interest to?",
"text": "Keda see kotib?",
"translation": "Who cares about this?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to be of interest"
],
"id": "en-kottima-et-verb-JWyqyObQ",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "par<to whom>"
},
"expansion": "[with partitive ‘to whom’]",
"extra_data": {
"words": [
"partitive",
"‘to",
"whom’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"of interest",
"of interest"
]
],
"raw_glosses": [
"(informal) to be of interest [with partitive ‘to whom’]"
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkotːimɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈkotʲːimɑ]"
},
{
"rhymes": "-otːimɑ"
}
],
"word": "kottima"
}
{
"forms": [
{
"form": "kottida",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "28/õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kotin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kotid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kotib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kotite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kotivad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotitakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei kotita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "kottisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kottisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kottis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottisime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kottisite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kottisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotiti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "kotiksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "kottinuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kotiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kottinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotiksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "kottinuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kotiksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "kottinuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kotiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kotiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei kottinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei kotitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kottigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme kotime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme koti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem kottigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kottige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge kottige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu kottigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kotitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu kotitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "kottivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei kottivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "kotitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei kotitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "kottima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "kotitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "kottida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "kottima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "kottimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottimast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottiv",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "kotitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "kottimaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "kottinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "kotitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "kottimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "kottimatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "kottida",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "kottida"
},
"expansion": "kottima (da-infinitive kottida)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"kot",
"ti",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ko",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "i"
},
"name": "et-conj-õppima"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian informal terms",
"Estonian lemmas",
"Estonian terms with IPA pronunciation",
"Estonian terms with usage examples",
"Estonian verbs",
"Estonian õppima-type verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Estonian/otːimɑ"
],
"examples": [
{
"bold_literal_offsets": [
[
37,
55
]
],
"bold_text_offsets": [
[
5,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
12
]
],
"english": "I don't care whether you get ready in time or not.",
"literal_meaning": "Whether you get ready in time or not is not of interest to me.",
"text": "Mind ei koti, kas te saate õigeks ajaks valmis või ei.",
"translation": "I don't care whether you get ready in time or not.",
"type": "example"
},
{
"bold_literal_offsets": [
[
5,
7
],
[
10,
12
],
[
13,
24
]
],
"bold_text_offsets": [
[
9,
14
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
9
]
],
"english": "Who cares about this?",
"literal_meaning": "Whom is this of interest to?",
"text": "Keda see kotib?",
"translation": "Who cares about this?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to be of interest"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "par<to whom>"
},
"expansion": "[with partitive ‘to whom’]",
"extra_data": {
"words": [
"partitive",
"‘to",
"whom’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"of interest",
"of interest"
]
],
"raw_glosses": [
"(informal) to be of interest [with partitive ‘to whom’]"
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkotːimɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈkotʲːimɑ]"
},
{
"rhymes": "-otːimɑ"
}
],
"word": "kottima"
}
Download raw JSONL data for kottima meaning in All languages combined (22.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.